مطالب آموزشی

فصل 9 : منابع انرژی - قسمت چهارم

 7-انرژی زمین گرمایی: انرژی گرمایی ذخیره شده در زیر سطح زمین را انرژی زمین گرمایی می گویند .منبع انرژی زمین گرمایی حاصل از گرمای سنگ های داغ اعماق زمین است که در نواحی آتشفشانی وجود دارد .انرژی زمین گرمایی از معدود انرژی های می باشد که منبع اصلی تشکیل دهنده ی آن ها خورشید نیست.

 وجود چشمه های آب گرم و آب های داغ در حال فوران )آب فشان) در برخی از نقاط کره زمین از مهمترین نشانه های وجود انرژی زمین گرمایی است.برای بهره برداری از انرژی زمین گرمایی معمولاً چاهی به عمق 4 تا 6 کیلومتر حفر می کنند .سپس آب با فشار زیاد به داخل چاه پمپ می شود و با ترکاندن سنگ های اطراف حفره ای با مساحت زیاد به وجود می آید . برای دسترسی به این حفره چاه دیگری ایجاد می شود . آب تزریق شده پس از رسیدن تا دمای 211 درجه سانتیگراد یا کمی بیشتر ، به شکل آب یا بخار داغ پر فشار از چاه دوم بالا می آید و با به کار انداختن توربین ، انرژی الکتریکی تولید می کند ، سپس دوباره از طریق چاه اول وارد حفره می شود و چرخه ای بسته به وجود می آورد.

انرژی زمین گرمایی افزون بر تولید انرژی الکتریکی ، کاربرد های دیگری از قبیل گرمایش ساختمان ها ، فعالیت های صنعتی و ایجاد مراکز گردشگری برای بهره مندی از خواص درمانی آب گرم درون زمین دارد. با توجه به قرار گرفتن بخش نسبتاً بزرگی از ایران در یک کمربند آتشفشانی امکان بهره برداری از این انرژی در برخی از نواحی ایران وجود دارد .مطالعه و اجرای نخستین نیروگاه زمین گرمایی ایران در استان اردبیل و در دامنه ی کوه سبلان به اواسط دهه هفتاد بر می گردد .

 

8-سوخت زیستی : سوخت های زیستی اصطلاحی در زمینه انرژی است که برای توصیف محصولاتی که از فتوسنتز( غذاسازی) گیاهان به دست می آیند اطلاق می شوند .انرژی خورشید که از طریق فتوسنتز در گیاهان ذخیره می شود، منبع اصلی سوخت های زیستی است. هر ساله از طریق فتوسنتز ، معادل چندین برابر مصرف سالیانه جهان ، انرژی خورشیدی در برگ ها ، تنه و شاخه های درختان ذخیره می شود.

 به گازی که از باقیمانده یا پسماند محصولات کشاورزی در شرایط بی هوازی( نبود هوا) متصاعد می شود ، زیست گاز می گویند .
از زیست گاز می توان برای مصارف خانگی و صنعتی استفاده کرد .همچنین زیست گاز منبع انرژی مناسبی برای مناطق روستایی است . زیرا دراین مناطق به سبب تولید بیشتر محصولات کشاورزی پسماند بیشتری ایجاد می کنند و در نتیجه زیست گاز بیشتری تولید می گردد.

به پسماند محصولات کشاورزی ، کامپوست می گویند

برای اینکه فصل نهم – منابع انرژی را به خوبی فرا بگیرید ، اپلیکیشن appdars  را دانلود کنید. فلش کارت نکات کلیدی فصل؛ حل تمام فعالیت ها، توضیح آزمایشات و همه نکات لازم این فصل را در اپلیکیشن می توانید در دسترس داشته باشد.

برای تسلط بیشتر نیز مطالب کلیدی به همراه 50 سوال مهم از فصل را در کانال appdars  برای شما جمع بندی کرده ایم.

 

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x
ارتباط با ما

تهران - دولت.فکوریان. بن بست حسینی .پلاک 14
تلفکس: 22007312(021)-98
ایمیل: info@appdars.ir